Az elektromos cigarettánk időnként égett ízt adhat, ami az élvezeti értékét teljesen elrontja. Nézzük meg mi lehet az égett íz oka, és hogyan tudjuk ezt elhárítani.
Elsőként érdemes megérteni azt, hogy mi is történik akkor, amikor megnyomjuk az e-cigink gombját. Az elektromos cigaretta gombjának megnyomásakor az áramkört bezárjuk, a porlasztónk áramot kap. A porlasztóban lévő ellenállás tekercs felizzik, a tekercsben lévő vattában lévő folyadék ennek hatására felmelegszik, amiből gőz képződik. Azt a gőzt lélegezzük be a szíváskor. Ha a vattánk égett, akkor a gőznek is égett lesz az íze. Ezen javítani csak cserével lehet. Ha a vatta száraz, mert nem kapott e-liquidek, akkor 1 izzítás is elég neki, hogy megégjen.
Mi a leggyakoribb oka annak ha megég a porlasztó?
1. Nem jól felkészített porlasztó
Az elektromos cigaretta porlasztót az első használat előtt érdemes felkészíteni. Nem mindegyik porlasztónál van erre szükség, viszont ha szeretnénk elkerülni, hogy az első használat előtt megégjen a porlasztónk, akkor érdemes erre rászánni 1-2 percet. Az u.n. subohm, azaz 1 Ohm alatti porlasztónál mindenesetre ne hagyjuk ki ezt a lépést.
Cseppentsünk pár csepp e-liquidet a porlasztó oldalán lévő lyukakba, és/vagy a a porlasztóba, majd várjunk pár percet. Egyes porlasztóknál érdemes megismételni a műveletet. Amikor feltőltjük e-liquiddel a készüléket, mindig várjuk pár percet, míg megszívja magát a porlasztó.
2. Túl régi a porlasztó
Az elektromos cigaretta porlasztók fogyó alkatrészek, ami azt jelenti, hogy egy idő után elhasználódnak, ezért égett ízt fogunk érezni. A porlasztó fajtájától, a dohányzási szokásunktól, és az e-cigi használatától függően lehet hogy hetente cserélnünk kell a porlasztót, de az is lehet, hogy több, mint 1 hónapi elég. Cseréljük ki a porlasztót, lehetőleg az égett ízű e-liquidet öntsük ki a patronból.
3. Kiszárított patron
Ne akkor töltsük újra a patront, amikor már teljesen kiszáradt. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen benne folyadék, hogy a vatelin folyamatosan nedves legyen.
4. Nagy teljesítményen használt készülék
Az elektromos cigarettát egy optimális teljesítménytartományon belül szabad csak üzemeltetni. Örök szabály, minél nagyobb az ellenállás, annál kisebb teljesítményen használjuk a készüléket. Nézzük meg, hogy az adott porlasztónak mekkora a javasolt teljesítménytartománya, és maradjunk ezen belül. Először mindig a legkisebb teljesítményre kapcsoljunk, és onnan lehet fokozatosan feljebb lépni, közben figyelni, hogy változik-e a gőz íze. Ameddig jó az íz, és nem túl forró, addig jó tartományban vagyunk. Ha túl magas a teljesítmény, forró lesz a gőz, a porlasztónk pedig megéghet.
5. Túl magas a hőmérséklet
Ha TC (Temperature Controll), azaz hőmérséklet szabályozós üzemmódban használjuk a készüléket, akkor érdemes egy optimális hőmérséklet tartományban tartani a készüléket. Az előző ponthoz hasonlóan ha túl magas a hőmérséklet, forró lesz a gőz, a porlasztónk pedig megéghet.
6. Rossz e-liquid
Az e-liquid PG-ből (Propilén glikol), VG-ből (növényi glicerin), valamint aromából és esetlegesen nikotinból tevődik össze. A VG lényegesen sűrűbb, mint a PG, a túl magas VG tartalmú e-liquidtől is egyes porlasztók meg tudnak égni, mivel a sűrű anyagot csak lassabban tudja felszívni a vatta.
Egyes aromák cukrot, vagy más édesítőszert tartalmazhatnak, amelyektől szintén meg tud égni a porlasztó
7. Túl gyors szívás
Az elektromos cigaretta szívása más technikát igényel, mint a hagyományos cigarettáé. Jellemzően lassabban, de hosszabb ideig szívunk bele, majd lassan eresztjük ki a gőzt. Két slukkolás közben érdemes időt hagyni, hogy a porlasztó újra megszívja magát. Ha túl gyorsak vagyunk, akkor egy idő után megéghet a porlasztó.
Amennyiben a fent leírtakat megfogadjuk, nem csak a porlasztónk megégését kerülhetjük el, hanem a az élettartamát is megnövelhetjük.
________________________________________________________________________________________________